Zaproszenie do opracowywania stanowisk Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego
Szanowni Państwo,
Członkowie Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego,
Zarząd Główny PTN zaprasza Członków PTN do uczestniczenia w opracowywaniu stanowisk Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Autorem wiodącym opracowania, tj. Liderem stanowiska, może być Badacz, Członek PTN, posiadający co najmniej stopień doktora habilitowanego, którego dorobek naukowy i doświadczenie kliniczne daje rękojmię właściwego merytorycznego przygotowania stanowiska.
W skład zespołu autorów stanowiska wchodzą osoby wskazane przez Lidera stanowiska, posiadające dorobek naukowy i doświadczenie kliniczne w zakresie opracowywanego stanowiska oraz Prezes i Wiceprezes Zarządu Głównego PTN.
Lidera stanowiska, zespół autorów oraz zakres przedmiotowy stanowiska akceptuje Zarząd Główny PTN przed jego publikacją. Koszty publikacji zaakceptowanego stanowiska pokrywa Polskie Towarzystwo Nefrologiczne.
Stanowisko przygotowywane jest w języku angielskim w celu publikacji w czasopiśmie anglojęzycznym posiadającym impact factor, indeksowanym w bazie pubmed, którego wyboru dokonuje Lider stanowiska.
Ponadto Lider stanowiska wraz z zespołem autorów zobowiązani są, po opublikowaniu stanowiska w języku angielskim, do przygotowania przekładu stanowiska na język polski w celu opublikowania go w przynajmniej jednym z czasopism PTN (Nefrologia i Dializoterapia Polska lub Forum Nefrologiczne Edukacja) oraz do przekazania powyższego przekładu do zamieszczenia na stronie internetowej PTN.
Układ stanowiska:
- Tytuł zawierający w swojej treści sformułowanie “position statement of the Polish Society of Nephrology”;
- Autorzy w kolejności:
a) pierwszy autor - Lider stanowiska,
b) 1-2 współpracowników Lidera,
c) członkowie Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej PTN, biorący udział w przygotowaniu stanowiska,
d) Wiceprezes PTN,
e) Prezes PTN; - Układ redakcyjny:
a) Introduction,
b) Recommendation 1 (1-2 zdania z gradacją dowodów - wg skali 1-3, A-C lub opisem source of recommendation)
c) Commentary on recommendation 1
d) Recommendation 2
e) Commentary on recommendation 2, etc.
f) Limitations of the recommendations
g) Dodatkowe elementy:
- obligatoryjnie tabela z zestawieniem rekomendacji i gradacją dowodów (wg skali 1-3, A-C) lub opisem source of recommendation
- fakultatywnie wykresy, podsumowujące algorytmy, strategie działania i tabele z zestawieniami oraz opisem najważniejszych badań źródłowych
Wzór redakcyjny: J Clin Med. 2023 Aug 9;12(16):5184.